چهارشنبه، آذر ۰۸، ۱۳۹۱

یاد یار - پژوهشی در بینش و روش دکتر شبیری‌نژاد


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
یاد یار - پژوهشی در بینش و روش دکتر شبیری‌نژاد

«ویژه‌نامه‌ «یاد یار: دکتر شبیری‌نژاد» به همت شهید هدی صابر به پاسداشت یاد و نام مرحوم دکتر سید علی‌اکبر شبیری‌نژاد در پاییز سال ۱۳۸۹ و در قالب نشریه‌ی چشم‌انداز ایران منتشر شد ... این ویژه‌نامه علاوه بر آنکه حامل ارزش‌گزاری و ارج‌نهی بر نام و یاد یک متخصص ارزشمند و پاک دست است، مهم‌تر، ترسیم‌کننده‌ی یک الگو از بینش و روش و منش یک «کارشناس ملی» است. با کنار هم قرار دادن ویژه‌‌نامه‌ی «یاد یار» و «جای خالی، جای سبز» (که به بازخوانی شخصیت و منش پهلوان تختی اختصاص داشت)، نقطه‌چینی از دغدغه‌ی شهید هدی صابر برای ثبت و ضبط تجربه‌ها بومی و انتقال تاریخ شفاهی به نسل‌های بعد را می‌توان مشاهده کرد».

یادنامه سالگشت هدی صابر


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
یادنامه سالگشت هدی صابر
در نخستین سالگرد شهادت هدی صابر، یادنامه‌ای توسط جمعی از علاقمندان به این معلم شهید تدوین و منتشر گردیده که مشتمل بر گفتگوهایی با همسر شهید (خانم جمشیدی)، خواهر شهید و آقای شاه‌حسینی می‌باشد. همچنین مجموعه‌ای از گفتارها پیرامون فعالیت‌های اجتماعی و فکری شهید صابر در این یادنامه گرد آمده است. نسخه‌ی الکترونیکی این یادنامه جهت دسترسی و مطالعه‌ی علاقمندان  در این درگاه منتشر می‌گردد.

سه‌شنبه، آذر ۰۷، ۱۳۹۱

میم عزیز - محمدحسن شهسواری


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
میم عزیز - محمدحسن شهسواری  

میم عزیز - محمدحسن شهسواری

از خوابگرد: 
 «شهسواری را که برای جامعه‌ی ادبی نامی کاملاً آشنا ست، برای دیگران اما می‌گویم که او داستان‌نویس و منتقد و داور ادبی و مدرس کارگاه‌های رمان شهر کتاب و نویسنده‌ی رمان «شب ممکن» است و «میم عزیز» هفتمین کتاب و چهارمین رمان او ست که متأسفانه امکان انتشار نیافت. ماجرایی هم دارد مجوز آن که به قلم خودش در ادامه‌ی همین مطلب خواهید خواند.
...
فرمتِ
فایلی که دانلود می‌کنید Pdf است با حجم ۱.۲ مگابایت. این کتاب به‌گونه‌ای صفحه‌‌آرایی شده که مطالعه‌ی آن روی هر مانیتور و تبلت و اسمارت‌فون و کتاب‌خوانی ‌خوشایند باشد و آسان و بی‌دردسر.»

جنگ هنر و ادب امروز


باشگاه ادبیات منتشر کرد

از مجموعۀ آرشیو مجازی نشریات گهگاهی

جنگ هنر و ادب امروز
زیر نظر حسین رازی
دفتر اول زمستان 1334
دفتر دوم بهار 1335

تخستین جنگ و پیشروترین نشریه دهه سی "جنگ هنر و ادب امروز" است. در این نشریه معرفی هنر و ادب پیشرو جهان به شکلی گسترده آغاز می¬شود اما به سبب عمر کوتاه نشریه ادامه نمی¬یابد. برخی از نامداران شعر و ترجمه امروز با این جنگ همکاری می¬کنند و بعدها پله¬های تعالی را پشت سر می¬نهند.
در نحستین شماره "جنگ" یادداشت کوتاهی به چاپ رسیده است که سطرهایی از آن را این¬جا نقل می¬کنیم :
" ... نشر مجموعه ما، از اصل به خاطر به وجود آوردن ارتباطی وسیع و همه جانبه، میان جملگی آنهایی است که دلباخته هنری اصیل و برگزیده¬اند. اگر چند نفری که گرد هم بوده¬ایم، در این دفتر نوشته¬هایی از آن خویش را جمع کرده¬ایم، دلیل بر آن نخواهد بود که در آتیه نیز به همین روال باشد. جنگ ما، مجموعه نوشته¬ها و شعرها و اثرهای همه هنرمندان و هنر دوستان دیار ماست ...
در جملگی این تکاپوها، نوجویی و نو آوری هدف ماست. جنگ ما، جنگ سخن نو است، و اشارۀ ما در همین است."
از جمله مطالب شماره نخست "جنگ هنر و ادب امروز" مطلبی است تحت عنوان "شعر اروپایی" نوشته "حجار". در مقدمه مقاله آمده است :" مراد ما از اضافه "شعر اروپایی" در این گفتگو، بیان مجملی از کم و کیف سخن امروز در برو بوم¬هایی است که کاروان¬سالار هنر و شعر معاصرند.
نحوه گفتار در این مقالات، بیش از آن¬که به نقد متوجه باشد، معطوف به معرفی است. قصد نخستین در شروحی که جداگانه نوشته می¬شود، برآورده خواهد گشت.
مبدأ زمانی که برای که برای گفتگو در شعر اروپایی گزیده شده، از اوایل جنگ جهانی دوم، از سال¬های سی و نه این قرن به این سوی است و از این قرار دوره منظور در آن، به مراتب معنایی محدودتر از مفهوم "معاصر" را داراست ... "
بحث درباره شعر اروپایی، در این مقاله، از انگلستان آغاز می¬شود و نویسنده، شاعرانی چون تی.س. الیوت، ادیت سیتول، ادوین موئیر، لارنس بینیون، و.اچ. اودن، لوئیس مک نیس،استفن اسپندر، دیلان توماس و ... را معرفی می¬کند و نمونه¬هایی از شعر برخی از آنان را ارائه می¬دهد. مقاله "شعر اروپایی" بسیار خوب نوشته شده و مبین اطلاعات نویسنده در این زمینه است.
"خشم و هیاهوی فالکنر" مقاله بعدی است به قلم حسن رازی، که خواندنی است. چاپ ترجمه شعر "سرزمین ویران" ت.س.الیوت (مترجمان ح.رازی، حمید عنایت و چنگیز مشیری) نخستین بار در این جنگ آغاز می¬شود که در شماره اول تنها فصل نخست آن همراه با تفسیری از این بخش تحت عنوان " حاشیه¬ای بر سرزمین ویران" از آذر فریار به چاپ می¬رسد؛ اما جنگ موفق نمی¬شود به وعده¬اش "که قسمت¬های دیگر در مجلدات آتیه به طبع خواهد رسید."، وفا کند.
داستان "یک گل سرخ برای امیلی" اثر ویلیام فالکنر ترجمه نجف، داستان "زن پشت در مفرغی" از احمد شاملو، شعرهایی از م.امید(شعر "زمستان" نخستین بار در این جنگ به چاپ می¬رسد.)، نیما یوشیج، ا. بامداد، پل الوار، ژاک شاردون، ژاک پره¬ور، نقد م. امید بر کتاب "زمین" مجموعه شعر ه.ا. سایه و ... از دیگر مطالب شماره اول "جنگ هنر و ادب امروز" است.
سطرهایی از نقد کتاب "زمین" را در این¬جا می¬آوریم:
" ... سایه می¬کوشد که بین "یوش" و "تبریز" کشور مستقلی بنا کند و به نظر من در آستانه توفیق است ولی اگر ما به سه چهار غزل پر حال و پر احساسی که در این کتاب است (زبان نگاه – سرشک نیاز – سایه¬ها – شرم و شوق) و غزل¬های دیگر سایه که در این کتاب نیست، توجه کنیم؛ می¬بینیم که هیئت حاکمه تقریباً تبریزی است و حتی شعری مثل "شاید" یکی از قطعات "دو مرغ بهشتی" را به روشنی فریاد می¬آورد ..."
دفتر دوم "جنگ هنر و ادب امروز" با شعر "گورستان دریایی" اثر پل والری ترجمه شرف و شرحی بر این شعر، آغاز می¬شود. در این دفتر "یادداشت¬هایی درباره رمان" از الیزابت – بوون ترجمه آذر فریار، "ضربه¬ای که به دروازه خورد" از فرانتس کافکا ترجمه شرف، شعر و افسانه ادوین مویر ترجمه ح. ر؛و هفت شعر از او، "شاخه¬های گل یخ برای دیوانه" داستانی از حسین رازی، "سوئیت شماره 2 از پرگونت" از چنگیز مشیری، "شعر اروپایی، از رمبو تا سورئالیسم" "سخنی کوتاه درباره هرمان ملویل" و ترجمه داستانی از این نویسنده تحت عنوان "ناکامی شادمانه" از حمید عنایت، "مردان پوک" از ت.س.الیوت ترجمه ح.ر، متن نمایشنامه "عروسی خون" از فدریکو گارسیا لورکا ترجمه احمد شاملو، شعرهایی از م. امید، ا.بامداد، شرف، نیما یوشیج، پل الوار، و طرح¬هایی از سیراک ملکونیان و ماتیس به چاپ رسیده است.
****
"جنگ هنر و ادب امروز" در دو دفتر و 284 صفحه به قطع رقعی و با امتیاز "سنگر خاور" منتشر شده است. این جنگ هنوز، پس از گذشت چند دهه، یکی از جنگ¬های پربار و خواندنی است.

ارمنیان-دیوید مارشال لانگ،کریستوفر ج واکر،ادیک باغداساریان(ا.گرمانیک)

هنر نقاشی جلفای نو-م.قازاریان، دکتر ادیک باغداساریان(ا.گرمانیک)

تاریخ ارمنستان-خداوردیان،سارکسیان،هاکوبیان،آبراهامیان،یرمیان،نرسسیان، ادیک باغداساریان(ا.گرمانیک)

نسخه تصحیح شده توسط باشگاه ادبیات:

 
این کتاب اولین بار توسط آقای ادیک باغداساریان تصویربرداری شده و در این آدرس قرار گرفته بود:
 

ورق ام بزن (مجموعه شعر) - کورش همه خانی


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
ورق ام بزن (مجموعه شعر) - کورش همه خانی

دستور سخن - احمد یاسین فرخاری


از مقدمه کتاب:

"جوانان کشور ما اکثرا از دستور زبان، اصول نشانه گذاری و بالاخر از طرز درست املای زبان خویش آگاهی ندارند و اگر هم

دوشنبه، آذر ۰۶، ۱۳۹۱

هشت فراز، هزار نیاز - شهید هدی صابر


 نخستین مجلد از مجموعه مباحث تاریخ معاصر شهید هدی صابر با عنوان «هشت فراز، هزار نیاز» توسط درگاه در فیروزه‌ای به صورت الکترونیکی منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ی مباحث طرح‌شده توسط زنده‌یاد مهندس عزت‌الله سحابی و شهید هدی صابر در سه نشست نخست «هشت فراز، هزار نیاز» می‌باشد که

نهضت سربداران خراسان - ایلیا پاولوویچ پتروشفسکی / زنده یاد کریم کشاورز


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
نهضت سربداران خراسان - ایلیا پاولوویچ پتروشفسکی / زنده یاد کریم کشاورز

مقدمه مترجم:
"مردم ايران زمين پس از هجوم صحرانشينان لگام گسيخته مغول و ترك به رغم سستی و بی سياستی محمد خوارزمشاه و خليفه بغداد هيچگاه از پايداری در برابر متجاوزان غارتگر و خونخوار باز ناي
ستادند.
مقاومت مردم شكل های گوناگون داشت. در آغاز امر به صورت حماسه جلال الدين که مورد تأييد و حمايت مردم بود تجلي کرد و بعد به صورت قيام های محلی  مانند خروج تارابي در بخارا  يا حتي اقدامات مدبرانه بزرگان فارس و گذشت ناگزير در برابر متجاوز وحشي و نيرومند و يا گرويدن به مذهب تشيع در برابر مذهب تسنن (که مورد نظر مغولان بود) ظاهر گشت .
بازپسين ضربه را خروج سربداران خراسان بر کاخ فرمانفرمايی و غارتگری ايلخانان مغول وارد آورد و يحيی کرابی سرور
سربدار بساط خودکامی طوغای تيمور را در خراسان سرنگون ساخت."

"آقاي ای . پ . پطروشفسكي که يكي از ايرانشناسان بنام کشورهمسايه ما  اتحاد شوروی  می باشد رساله ای در اين موضوع  گرد آورده اند. تا اندازه ای که به خاطر دارد اين نخستين اثر مرتب و مستقلی است که درباره خروج سربداران خراسان منتشرشده است و بدين سبب به ترجمه آن اقدام شد . بديهي است که هموطنان دانشمند مي توانند آثار دقيق تر و بهتری به خوانندگان فارسي زبان عرضه دارند. ولی به نظرمي رسد که تا پيدايش آثار مزبورکه حقاً بايد در اين موضوع مهم تاريخی به قلم استادان محقق ايرانی نوشته شود  اين رساله مفيد خواهد بود."

یکشنبه، آذر ۰۵، ۱۳۹۱

امتداد فاجعه (دشواری‌ها و تبعات حضور آمریکا درافغانستان) - مولوی محمد مختار مفلح
این کتاب در بحبوحه‌ی تدویر لویه جرگه عنعنوی در آخرین فرصت‌هایی که توزیع می‌شد از سوی مراجع امنیت ملی افغانستان ضبط گردیده و از انتشار آن جلوگیری به عمل آمد.

مشخصه‌های ظاهری:
کتاب امتداد فاجعه (در قطع متوسط دارای 152 صفحه) و بیست و دو عنوان و یک

دعائم الاسلام في ذكر الحلال و الحرام و القضايا و الاحكام - حضرت قاضي النعمان (فقه شيعيان امامی اسماعيلی)


اساسی ترين تأليف قاضی نعمان در فقه است. در مورد اهميت اين كتاب همين قدر كافی است كه بگوييم؛ امام معز(ع)  آن را ديكته كرد و كوه علمی آن را تدوين نموده بسان چشمه سار به تشنگان حقيقت عرضه كرد. اين كتاب نه تنها مورد توجه شيعه اسماعيليه بلكه مورد توجه شيعيان اثنی عشری هم هست.
اين كتاب اولين كتاب فقه شيعه مي باشد كه

عازم ایروان هستید؟ - راهنمای کوچک سفر به ارمنستان


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
عازم ایروان هستید؟ - راهنمای کوچک سفر به ارمنستان

شنبه، آذر ۰۴، ۱۳۹۱

از آهن مذاب تا گدازه خشک (تاملی در ادبیات و هنر شوروی) - باربد کیوان


"نوشته ای كه پیش رو دارید مروری بر عرصه هنر و ادبیات در شوروی سوسیالیستی است.آنچه در این عرصه گذشت بازتاب سیاست های گوناگون در حزب و دولت انقلابی و

جمعه، آذر ۰۳، ۱۳۹۱

استاندارد هیومنیزم و جامعه جهانی انسان استاندارد - داریوش قاسمیان دستجردی


استاندارد هیومنیزم و جامعه جهانی انسان استاندارد سیستم واصولی را پیشنهاد می کند که طبق آن وضعیت زندگی بشر به شکلی ساده؛ ریشه ای و پویا دگرگون گشته و اصلاح می گردد؛ و به حقیقت خود؛ و به صلح و شادی انسانی؛ و رستگاری و سعادتمندی دنیایی و آخرتی مورد نظر تمام اندیشه ها و تفکرات؛ و عقاید وادیان جهان می رسد؛ تفکر وشیوه انسان استاندارد زندگی ومدیریت پیشرفته هزاره سوم بشر را رقم می زند.

سوار بر سرسره های پر از کاه (زندگینامه و اشعار) - نیکلای گومیلف ؛ شاپور احمدی


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
سوار بر سرسره های پر از کاه (زندگینامه و اشعار) - نیکلای گومیلف ؛ شاپور احمدی 

با تشکر ویژه از شاپور عزیز برای در اختیار قرار دادن کتاب 

پنجشنبه، آذر ۰۲، ۱۳۹۱

بوی استروژن سوخته (مجموعه شعر) - هانیه بختیار


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
بوی استروژن سوخته (مجموعه شعر) - هانیه بختیار 
نشر زده در الکترونیک (سه پنج)به سال 1391آبان ماه
طراح جلد:طاهر علفی

از صفحه فیس بوک احمد باطبی:مجموعه شعرهانیه بختیار به اسم "بوی استروژن سوخته" منتشر شد.
هانیه بختیار دختر ارشد فریبا داوودی مهاجر و همسر علی افشاری است .

فرار از قاب شیشه یی - مجموعه شعر - رامتین شهرزاد


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
فرار از قاب شیشه یی - مجموعه شعر - رامتین شهرزاد

از مجموعه آثار کتابخانه دگرباش
 

یکشنبه، آبان ۲۸، ۱۳۹۱

آب زندگاني - احمد بن سليمان (مشهور به كمال پاشا)-جلد اول


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
آب زندگاني - احمد بن سليمان (مشهور به كمال پاشا)

کتاب آب زندگانی ترجمه کتاب «رجوع الشیخ الی صباء فی التقویه علی الباه» به زبان عربی و درباره راهكارهاي افزايش توان جنسي است که در قرن دهم هجری توسط احمد بن سلیمان مشهور به کمال پاشا به رشته‌ی تحریر درآمده است.
 

یکشنبه، آبان ۲۱، ۱۳۹۱

دموکراسی یا دموقراضه - سیدمهدی شجاعی

توضیحات:

کتاب، حکایت کشور خیالی غربستان شده است. پادشاه غربستان به نام «ممول» 25 پسر دارد. ممول وصیت می کند تا بعد از مرگش پادشاه بعدی با یک انتخابات مردمی از بین پسرانش انتخاب شود.
پس از مرگ پادشاه، مردم پسر اول را به پادشاهی «انتخاب» می کنند و همینطور حکومت بین بیست و چهار پسر دست به دست می‌شد. داستان کتاب دوره حکومت آخرین پسر یعنی دموقراضه را (که به دلیل زشتی و کوتاه قدی و نقائص جسمانی به این نام خوانده می‌شد) روایت می‌کند.
دیکتاتوری خودی ها و انتخابات قلابی غربستان شباهت های نمادینی با ... دارد.
این کتاب در سال ۸۸ از بازار جمع آوری شد.
دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
دموکراسی یا دموقراضه - سیدمهدی شجاعی (نسخه تايپ شده)
يا

دوشنبه، آبان ۱۵، ۱۳۹۱

مجموعه آثار مهدي عاطف راد

میخانه ی بی خواب (دفتر شعر) - مهدی فرجی


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
میخانه ی بی خواب (دفتر شعر) - مهدی فرجی 

یکشنبه، آبان ۱۴، ۱۳۹۱

وصیت به ملت ایران - زنده ياد احمد قابل


جدیدترین کتاب قابل با عنوان «وصیت به ملت ایران» در فضای مجازی منتشر شد

به مبارکی عید سعید غدیر خم جلد پنجم مجموعه آثار زنده یاد احمد قابل با عنوان «وصیت به ملت ایران یادداشتها و مصاحبه ها ۹۱-۱۳۸۸» در ۴۲۰ صفحه منتشر شد.
وصیت به ملت ایران که قرار بود در شب هفت وی منتشر شود، با چند روز تأخیر در شبی منتشر می شود که قابل آن را بسیار دوست داشت؛ شب ولایت امام علی (ع) و در دادگاه نیز در دفاع از حیثیت امیرمؤمنان (ع) زیباترین و ماندگارترین سخن خود را بر زبان رانده بود.

عبارت تاریخی وی در دفاع از حیثیت امیرمؤمنان زینت بخش پشت جلد کتاب است: «البته این وظیفه‌ی هر مسلمانی است که از حیثیت علی بن ابیطالب (ع) و ساحت دین خدا و پیامبر عزیز (ص) در برابر این جسارت‌ها دفاع کند.»
دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
وصیت به ملت ایران - زنده ياد احمد قابل