جمعه، بهمن ۲۷، ۱۳۹۱

تاریخ حبیب السیر - خواجه غياث الدين معروف به خواند امير


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
تاریخ حبیب السیر - خواجه غياث الدين معروف به خواند امير

خواجه غياث الدين معروف به خواند امير( يا خوند مير، خواند مير، خوند امير) فرزند همام الدين بن جلال الدين بن برهان الدين محمد شيرازى و نوه دختری«مير خواند» محمد بن امير برهان الدين،مؤلف نامى روضه الصفا است.پدرش چندين سال وزير سلطان محمود، پادشاه سمرقند بود و گويا وى نيز در سال ۸۸۰ در هرات ولادت يافته است.
در جوانى به دربار سلطان حسين بايقرا راه يافته و در ميان وى و سلطان حسين،امير نظام الدين على‏ شير و شاه‏زادگان تيمورى مخصوصاً بديع الزمان، روابطى نزديك داشته و پس از مدتى در سال ۹۱۱، به ركاب بديع الزمان در مى ‏آيد.
درسال ۹۳۶ به هندوستان رفته و پس از مرگ بابر شاه هندوستان،به دربار پسرش همايون راه يافته و در آن زمان كتابى در مناقب اين پادشاه به نام قانون همايون يا همايون نامه نوشته است.
در تاريخ مرگ او اختلاف وجود دارد و احتمالاً تا سال ۹۴۲ زنده بوده است. بنا به وصيتى كه كرده بود، او را در دهلى،جنب مزار نظام الدين اوليا و امير خسرو دهلوى به خاك سپردند و در اين زمان نزديك ۶۲ سال سن داشت.
امتيازى كه خوند مير در ميان مورخان ايران دارد اين است كه،بيش ازهمه به زبان فارسى كتاب نوشته است. از جمله آثار او مى‏توان به خلاصه ‏الاخبار فى احوال الاخيار،مآثر الملوك، حبيب السير و آثار الملوك و الانبياء اشاره كرد.
حبیب السیر فی الاخبار افراد البشر با نام کوتاه حبیب ‌السیر کتابی ‌است به زبان فارسی،در تاریخ عمومی جهان.کتاب از پیشدادیان می‌ شود و به حوادث پایان عمر شاه اسماعیل خاتمه می‌ یابد.