چهارشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۲

احکام جزایی در شریعت محمدی (ص)» جلد دهم از مجموعه آثار زنده‌یاد احمد قابل


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
احکام جزایی در شریعت محمدی (ص)» جلد دهم از مجموعه آثار زنده‌یاد احمد قابل
(ارتداد،‌ رجم، مهدور الدم، بازداشت موقت، اعدام،‌ اعتراف گیری نامشروع و قضاوت ۹۰-۱۳۸۳)
 ۳۴۲ صفحه
 تیر ۱۳۹۰در نخستین هفته از ماه مبارک رمضان «احکام جزایی در شریعت محمدی (ص)» جلد دهم از مجموعه آثار زنده‌یاد احمد قابل در ۳۴۲ صفحه در فضای مجازی منتشر شد. ناشر این دفتر همانند ۹ دفتر پیشین و یادنامه احمد قابل، «شریعت عقلانی» است که توانسته ظرف یک سال یازده جلد کتاب در فضای مجازی منتشر کند.
کتاب شامل سه بخش و یک پیوست است. در بخش نخست پنج مقاله کوتاه با عناوین زیر به چشم می‌خورد: قضاوت، برائت، قتل افراد مهدورالدم، بازداشت موقت و اعتراف‌گیری نامشروع.
بخش دوم، رسالۀ ارتداد است که در آن عناوین مهمی از قبیل حق‌حیات، کفر، شرک، انکار و شک در آیات و روایات و آرای فقها، مورد تحقیق قرار گرفته است و درنهایت، حکم مجازات مرتد به‌عنوان مقابله‌به‌مثل به مثابۀ حکمی سیاسی تبیین شده است. آنچه بر جذابیت بیشتر این بحث می‌افزاید نقدهای مهدی خلجی، پاسخ مرحوم احمد قابل و نقد مباحثه توسط حسن رضایی است که همگی در پیوست کتاب آمده است.
بخش سوم رساله، بررسی حکم رجم است که به‌دلیل احضار این مجتهد مبارز به زندان و بیماری و بالاخره وفات زودهنگام وی نیمه‌تمام باقی مانده است. از عناوین این بخش نقد آیه ادعایی رجم، بررسی آرای مذاهب فریقین دراین‌باره، بحث نسخ و بالاخره تحلیل نخستین دسته از روایات رجم است.
در مقدمه بلند کتاب، رأی نویسنده دربارۀ ارتداد و رجم تلخیص و گزارش شده است. دفتر دهم مجموعه آثار، مصادف با چهلمین روز درگذشت آیت‌الله سیدجلال‌الدین طاهری‌اصفهانی به ایشان تقدیم شده است.