یکشنبه، بهمن ۲۲، ۱۳۹۱

پرستشگاه زرتشتیان - رشید شهمردان


پرستشگاه‌های زرتشتیان، مجموعه‌ای است که درباره ساختمان‌های دینی و معابد و زیرتگاه‌های پارسیان از روزگاران باستان تا کنون سخن می‌راند.
این مجموعه از روایات مختلف و کتب گوناگون نویسندگان گذشته و حال
گردآوری‌شده و بخشی است از تاریخ زرتشتیان پس از برافتادن دولت پارسیان و هجوم تازیان بر ایران وروزگار اسلامیان.

درباره استاد رشید شهمردان:
روز دی‌به‌مهر فروردین 1284 خورشیدی برابر با 5 آوریل 1905 میلادی همزمان بود با تولدفرزانه رشید شهمردان ، مردی که به گواهی تاریخ در راه شناسایی فرهنگ ، تاریخ و دین زرتشتیان گامهایی بلند برداشت .
او از خانواده ای ایرانی بود که در هندوستان چشم به جهان گشود و در هفت سالگی برای آموختن زبان فارسی به ایران آمد و بعد از چند سال به هندوستان بازگشت و زیر نظر دینشاه ایران در زمینه های گوناگون به فعالیت پرداخت و همچنین با حضور استاد ابراهیم پورداوود به آموخته هایش افزوده شد . او در طول زندگی خود همواره به دنبال تحقیق و آموختن بود و هیچ گاه از این امر غافل نشد از جمله کتابهای ازرشمند او تاریخ زرتشتیان ، فرزانگان زرتشتی و پرستشگاه های زرتشتیان است که گواهی بر این ادعا است و در کنار این دو کتاب می توان به تطبیق خرده اوستا با نسخ قدیمی موجود به خط دین دبیره و همچنین ترجمه گاتها اشاره نمود که ارزش کار وی را دو چندان می نماید .
استاد رشید شهمردان بیشتر سالهای زندگی خود را در مکان های گوناگون ایران ، هندوستان و ... به تحقیق و پژوهش پرداخت . حاصل زندگی ایشان 6 فرزند ، سه پسر بنام های بهمن ، بهرام و سروش و سه دختر بنام های آب نئیر ، پروین و نرگس است. استاد رشید شهمردان چند سال پایان عمر خود را در آمریکا گذراند و در روز 21 آذر ماه 1362 چشم از جهان فروبست .


دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
پرستشگاه زرتشتیان - رشید شهمردان
هشتمین نشریه سازمان جوانان زرتشتی بمبئی
بمبئی- ۱۳۳۶ یزدگردی
جلد اول
جلد دوم